Big Day

Zondagmorgen 10 mei hadden zich 11 deelnemers aangemeld voor de Big Day in de Maashorst. Kort samengevat: in kleine groepjes te voet door de hele Maashorst struinen en dan zoveel mogelijk vogels waarnemen in 7 uur tijd en dan na afloop constateren dat de groep van Jan Verhoeven gewonnen heeft. Tenminste zo was het de afgelopen 4 jaar. Maar Jan verscheen dit jaar enigszins gehandicapt aan de start vanwege een recente herniaoperatie. Hoe zou het met zijn conditie zijn? Ik had zelf om diverse redenen nog nooit meegedaan aan de Big Day, ik was daarom benieuwd wat me te wachten zou staan. Om de groep van Jan te kunnen verslaan moest je dus niet in zijn groep gaan zitten. Onze groep bestond uit John Hermans, Isidro Rendon, Theo Peters en mijzelf. Jan Verhoeven had een sterke maat in Chris van Lieshout en Annette Elfrink en de derde groep bestond uit Jan-Willem Hermans, Hans van de Heuvel, Mark Stevens en Theo Vos. Om precies 07.00 uur vertrokken de groepen vanaf de telpost aan de Palmvenseweg in diverse richtingen. Wij besloten om eerst in de bossen te gaan kijken omdat daar vroeg de meeste vogels zijn te horen en te zien en pas later naar de Hofmans Plassen te gaan en te eindigen bij het Palmven. Nauwelijks op weg zagen we een Bergeend over komen vliegen, een bijzondere soort voor de Maashorst. De stemming zat er meteen goed in. In snel tempo werden de volgende soorten gescoord. Maar niet alle zekerheden gingen even vlot. De Bosuil met jongen aan de 3 Vennen liet zich niet zien en de Steenuil bij Mark van de Veerdonk zat er niet toen wij er langs kwamen. Dat koste weer extra tijd om bij de voormalige schapenboerderij iets verderop te gaan kijken. Daar zat hij gelukkig wel. Ook de Zwarte Roodstaarten lagen niet voor het oprapen. Na een korte koffiestop bij het bezoekerscentrum gingen we weer snel op pad, want tijd is kostbaar en vermoeidheid voelden we niet. Ondertussen begon de temperatuur lekker op te lopen en konden de jassen om het middel geknoopt worden. Raaf en Grauwe Vliegenvanger lieten zich niet horen of zien. Dat viel tegen, maar daar stonden weer 4 Wespendieven en een Zwarte Wouw tegenover. Na twaalf uur werd voor het eerst het totaal aantal soorten opgeteld om een beetje een idee te hebben hoe we er voor stonden. Want we verwachtten dat er minimaal 80 nodig zouden zijn voor de overwinning. We zaten nog maar op ruim 70. Via de vogelwacht app lazen we dat op het Palmven een Bosruiter zat. Ojee, als die er over een uurtje nog maar zou zitten. Maar eerst nog het rondje om de Hofmans Plassen afmaken. Geen IJsvogeltjes, maar wel een paar Visdiefjes en een Oeverloper. Daarna terug richting Palmven en het eindpunt de telpost. De Bosruiter zat er gelukkig nog. Zo tegen half twee kwam iedereen binnengedruppeld en konden de lijsten langs elkaar gehouden worden. Onze laatste waarneming was de Raaf, door John hoog in de lucht om vijf voor twee gespot, nog net binnen de tijd. Wat we al een beetje vermoeden werd bewaarheid, onze groep had de meeste soorten gescoord, maar liefst 84!!. Dit was geen Big Day record, want dat stond op 92, maar wel een aantal dat de afgelopen 6 jaar niet meer was gehaald. De tweede plaats was voor de Groep van Jan Verhoeven met 80 soorten en de derde plaats voor de groep van Jan-Willem Hermans met 72 soorten. De totaalscore van alle groepen was 92 soorten. De voorspelling dat tijdens het 1000 soorten weekend in de Maashorst eind mei toch zeker 100 vogelsoorten gescoord kunnen worden lijkt haalbaar. Bij de telpost werden we door Koos en José opgewacht met koffie en een lekkere koek. We hebben nog gezellig wat nagepraat en een groepsfoto gemaakt met de vlag erbij. Daarna huiswaarts om de vermoeide benen rust te geven na dit wederom zeer geslaagde jaarlijkse evenement. Volgend jaar ongetwijfeld weer een spannende, sportieve strijd. De beste worden is moeilijk, de beste blijven nog veel moeilijker.

Martien van Dooren

John ziet om vijf voor 2 nog een Raaf ©Martien van Dooren
John ziet om vijf voor 2 nog een Raaf ©Martien van Dooren
Die mag nog net genoteerd worden ©Martien van Dooren
Die mag nog net genoteerd worden ©Martien van Dooren
José en Koos zorgden voor koffie en koeken  ©Martien van Dooren
José en Koos zorgden voor koffie en koeken ©Martien van Dooren
Koos en José zorgden voor koffie en koeken  ©Martien van Dooren
Koos en José zorgden voor koffie en koeken ©Martien van Dooren
Iedereen tevreden ©Martien van Dooren
Iedereen tevreden ©Martien van Dooren
De deelnemers ©Martien van Dooren
De deelnemers ©Martien van Dooren